Останні роки все частіше можна почути від знайомих чи колег, що ту чи іншу особу ошукали в мережі Інтернет через необачність та довірливість.
Так, один з популярних способів шахрайства, заснованих на довірі, пов’язаний з розміщенням оголошень про продаж товарів на електронних дошках оголошень та інтернет-аукціонах. Як правило, шахраї заманюють своїх майбутніх жертв заниженими цінами та вигідними пропозиціями та вимагають перерахування передоплати шляхом переказу коштів на банківські картки.
В першу чергу, закликаємо наших читачів бути уважними та розсудливими! Ретельно вивчіть оголошення, перегляньте інформацію про особу, яка його розмістила. Якщо торговий майданчик має систему рейтингів продавців, вивчіть відгуки, залишені іншими покупцями, не забуваючи про те, що злочинці можуть залишати позитивні відгуки про себе, використовуючи додаткові облікові записи, а також обов’язково дату реєстрації (якщо це дошка оголошень). Скористайтеся Інтернет-пошуком. Іноді достатньо ввести у пошук телефонний номер, щоб виявити, що ці дані вже використовувалися зловмисниками для крадіжки коштів і обману покупців.
Подивіться середню вартість аналогічних товарів. Занадто низька вартість має викликати у вас підозру. Якщо продавець вимагає перерахувати йому повну або часткову передоплату за товар, подумайте, наскільки ви готові довіряти незнайомій людині. Пам’ятайте, що перераховуючи гроші незнайомим особам за допомогою платіжних систем, у вас немає гарантій їх повернення у випадку, якщо угода не відбудеться. Наполягайте на так званих «безпечних угодах», щоб уберегти себе. Якщо продавець починає шукати причину не робити таку угоду, це однозначний сигнал відмовитися від покупки, щоб не втратити свої кошти.
Якщо Вам здається, що продавця буде легко «вирахувати» через банківську картку, то поспішаємо запевнити, що зловмисники зазвичай використовують карти, випущені на третіх осіб, так звані «дропи», що ускладнює пошук шахраїв. У той же час, хочемо нагадати про неприпустимість передачі власних банківських карток і рахунків третім особам, оскільки вони можуть бути використані при скоєнні шахрайських дій або інших тяжких злочинів, у тому числі фінансуванні тероризму, через що відповідати за законом доведеться саме власнику такої картки.
СМС-розсилки та раптові виграші.
В останні роки широку популярність набули смс-розсилки або електронні листи з повідомленнями про виграш автомобіля або інших цінних призів. Для отримання «виграшу» зловмисники зазвичай просять перевести на електронні рахунки певну суму грошей, мотивуючи це необхідністю сплати податків, мит, транспортних витрат тощо. Після отримання коштів вони перестають виходити зв’язок чи просять перерахувати додаткові суми для оформлення документів на виграш.

Захистити себе від подібних злочинів дуже просто. Насамперед необхідно бути розсудливим. Подумайте над тим, чи брали ви участь у розіграші призів? Чи знайома вам організація, яка надіслала повідомлення про виграш? Звідки організаторам акції відомі ваші контактні дані? Якщо ви не можете відповісти хоча б на одне з цих питань, рекомендуємо вам проігнорувати повідомлення, що надійшло. Якщо ви вирішили випробувати щастя і вийти на зв’язок з організаторами розіграшу, постарайтеся отримати від них максимально можливу інформацію про акцію, умови участі в ній та правила її проведення. Пам’ятайте, що згадка вашого імені на Інтернет-сайті не є підтвердженням доброчесності організаторів акції та гарантією вашого виграшу.
Будь-яке прохання переказати кошти для отримання виграшу має насторожити вас. Пам’ятайте, що виграш у лотерею тягне за собою податкові зобов’язання, але порядок сплати податків регламентований чинним законодавством і не здійснюється через переказ коштів на електронні рахунки громадян та організацій або т.зв. “електронні гаманці”. Будьте пильні і пам’ятайте, що для того, щоб щось виграти, необхідно брати участь у розіграші. Всі згадки про те, що ваш номер є «щасливим» і опинився у списку учасників лотереї, є, як правило, лише хитрощами для привернення вашої уваги.
Від редакції: просимо громадян бути більш пильними під час здійснення покупок у мережі Інтернет. У разі вчинення щодо Вас шахрайських дій необхідно невідкладно звертатися до правоохоронних органів та вимагати внесення відомостей до єдиного реєстру досудових розслідувань.
Також хочемо застерегти громадян, яким може спасти на думку зайнятися таким «бізнесом» з продажу неіснуючих товарів з метою отримання «легких» грошей. За вчинення таких дій передбачена відповідальність згідно ст. 190 Кримінального кодексу України («Шахрайство»).