Присоединяйся к нам
1

«ЗА МАЙБУТНЄ»: громади мають отримати фінансовий суверенітет

Реальна, а не декларативна децентралізація можлива лише за умови передачі фінансових ресурсів на місця.

Держава має якнайшвидше забезпечити фінансовий суверенітет громад, переконані в політичній партії «ЗА МАЙБУТНЄ». Під час проведення реформи децентралізації центральна влада створила диспропорцію між зобов’язаннями, які передано на місця, та фінансовими можливостями місцевих громад. Останнім відчутно не вистачає джерел наповнення бюджетів. Водночас у рамках бюджетної децентралізації уряд переклав на місцеві бюджети соціально важливі видатки, обсяг яких суттєво перевищує обсяг доходів, що додатково отримали громади, зазначають у партії.

Фактично це призводить до значного звуження соціальних та інших гарантій громадян. Адже передані місцевим громадам зобов’язання, гарантовані державою, не підкріплені необхідними фінансовими ресурсами, констатують у партії «ЗА МАЙБУТНЄ». Виникла кричуща ситуація, коли центральна влада зняла з себе відповідальність за підтримку гідного рівня соціальної підтримки людей, натомість органи місцевого самоврядування просто не змозі забезпечити його. Більш того: держава не виконує свої зобов’язання по компенсації громадам видатків. Що ще більше погіршує фінансові спроможності влади на місцях.

Водночас, попри неодноразові заяви урядовців про успішні кроки в напрямку бюджетної децентралізації, реальна модель міжбюджетних відносин, яка сьогодні існує в Україні, набула ще більших ознак централізованої бюджетної системи, констатують у партії За Майбутнє. Приблизно 70% усіх бюджетних видатків здійснюються з Державного бюджету України, в той час, як у країнах ЄС видатки місцевих та державних бюджетів здійснюються в пропорції 50 / 50. Це свідчить про значну централізацію бюджетних коштів, яка була проведена в рамках реформи децентралізації, підкреслюють партійці.

У партії «ЗА МАЙБУТНЄ» переконані: системно розв’язати проблему можна і необхідно. Для цього потрібно змінити перерозподіл загальнонаціональних податків між державним та місцевими бюджетами, аби він відповідав реальним зобов’язанням, які сформувалися внаслідок реформи децентралізації. Для стимулювання фінансових надходжень до місцевих бюджетів місцева влада має отримати можливість здійснювати гнучку політику щодо податків та зборів, які перераховуються до місцевих бюджетів.

Як зазначають у партії «ЗА МАЙБУТНЄ», йдеться про повноваження самостійно встановлювати місцеві податки, в тому числі й нові та визначати їхні ставки. Окрім того влада має надати громадам право погоджувати дозволи на користування копалинами державного й місцевого значення, переконані в партії.

Офіційний сайт Партії: https://zamajbutne.com.ua/

comments