Присоединяйся к нам
1

Чи потрібна військова прокуратура у воюючій країні

Цього питання, навіть не виникало до останнього часу, бо сама ситуація фактичного військового часу передумовлювала відповідь, але подальший розвиток демократії в містах віддалених від лінії зіткнення (насамперед в середині Адміністрації Президента) змушує повернутись до нього знову.

Думка з цього приводу заступника голови АП, Руслана Рябошапки, широко відома, але ми хочемо проанонсувати й відповідь «сторони обвинувачення», бо, по нашому, це також сприятиме розвитку відкритого європейського суспільства, до якого ми так прагнемо.

Далі, що з цього приводу кажуть військові прокурори:

“Колектив військових прокуратур, ознайомившись з висловлюваннями заступника керівника Офісу Президента України щодо відсутності потреби в існуванні військової прокуратури звертає увагу на те, що з дня відновлення системи військових прокуратур, яке було обумовлено збройною агресією, яка триває і до цього часу, військовими слідчими і прокурорами:

— до кримінальної відповідальності за ведення агресивної війни притягнуто 263 особи, серед яких 68 громадян РФ (з них 21 високопосадовець, 18 генералів і адміралів, 18 суддів РФ);

— встановлено 160 місць незаконного утримання полонених (військовослужбовців ЗС України та цивільного населення);

— допитано 1800 потерпілих, яких незаконно утримували та катували військовослужбовці РФ та учасники терористичних організацій ДНР і ЛНР на території тимчасово окупованого Донбасу;

— передано до офісу прокурора Міжнародного кримінального суду більше 1000 сторінок доказів російської агресії та вчинення її представниками воєнних злочинів;

— у справі щодо захоплення РФ українських військових моряків і суден поблизу Керченської протоки до кримінальної відповідальності притягнуто 15 військовослужбовців РФ. Міністерству юстиції України передано докази протиправних дій РФ для участі у розгляді Міжнародним трибуналом з морського права вказаної справи;

— за результатами представницької діяльності заявлено позовів на суму майже 3,5 млрд грн., задоволено позовів на суму майже 2,5 млрд грн, попереджена незаконна реалізація державних підприємств на суму 52 млн грн, повернуто мобілізаційних резервів на суму 140 млн грн; повернуто 77 тис гектарів земель вартістю 2 млрд грн;

до суду направлено 1300 обвинувальних актів по корупційним злочинам.

Чисельність військових прокурорів складає 6 % від загальної чисельності прокурорів, при цьому 75 % обвинувальних актів щодо злочинів відповідної підслідності направлено до суду саме військовими прокурорами. Щоденно військові прокурори в середньому затримували 2-3 осіб, проводили 8-9 обшуків і 13 «виїмок», допитували 120 осіб, відшкодовували 250 тис грн, направляли до суду 17 обвинувальних актів.

І це далеко неповні показники роботи військових прокурорів.

Про те, що заступник керівника Офісу Президента України Руслан Рябошапка невдовзі стане новим Генеральним прокурором України зараз не говорить хіба що лінивий. Так от новоспечений майбутній Генеральний прокурор України 6 серпня 2019 року в інтерв’ю 24 каналу поділився своїми «наполеонівськими» планами розвитку становлення Прокуратури України. І як ви думаєте на чию сторону впав взір майбутнього «реформатора» органів Прокуратури України, як ви всі можете здогадатися – на органи військової прокуратури України, один з небагатьох правоохоронних органів країни, який реально працює! І це не пусті слова, за це говорить статистика. Відновлені у 2014 році у зв’язку з проведенням антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей військові прокуратури стали на варті законності у воєнній сфері, забезпечили захист прав військовослужбовців і цивільного населення, зафіксували вчинені окупантами злочини й розпочали їх кримінальне переслідування. Як єдиний орган, що у цей період здійснював розслідування військових злочинів, військова прокуратура розслідувала 98 500 кримінальних проваджень. Під час досудового розслідування відшкодовано 509,3 млн грн. збитків. Реалізація військовою прокуратурою представницьких повноважень дозволила повернути державі 77 тис. гектарів земель та понад 2,5 млрд гривень, що в декілька разів перевищує видатки Державного бюджету на її фінансування. І врешті-решт давайте згадаємо кому ж все ж таки вдалося засудити президента-втікача, при всіх тих величезних політичних корупційних зв’язках, які залишились в Україні у цього «горе правителя».

Якщо розмовляти мовою сухих цифр то чисельність військових прокурорів складає 6% від загальної чисельності прокурорів в України, при цьому 75% обвинувальних актів щодо злочинів відповідної підслідності направлено до суду саме військовими прокурорами.

Я вважаю, за ці роки військова прокуратура, без перебільшення довела свою ефективність, і на даний час своєчасність, та доцільність відновлення їх діяльності вже ні у кого з юридичної громадськості не викликає сумнівів. Про це свідчать показники її роботи.

Користуючись статтею 34 Конституції України та висловлюванням Президента України про те, що «кожен з нас Президент» вважаю, що функціонування військових прокуратур вкрай необхідне та важливе для побудови сильної, ЄВРОПЕЙСЬКОЇ України. Простий приклад, всім нам відомо, що без сильної, новітньої Армії неможливо розбудова та становлення сильної та незалежної країни та функціонування всіх інститутів країни, а військова прокуратура якраз і займається тим, що слідкує за законністю, правопорядком в Армії, роблячи тим самим Армію – сильною та новітньою. Отже, враховуючи вищевикладене, навіть студент першокурсник будь-якого юридичного ВНЗ країни, який не прогулював лекції з логіки, зробить умовивід, що без функціонування військової прокуратури неможливо розбудова сильної, незалежної країни.”

Джерело: https://www.gp.gov.ua/ua/news.html?_m=publications&_t=rec&id=256322

P.S. На заглавному фото, військова прокуратура затримуе (7-го августа) в Сумах, хабарника у погонах.

comments