Будьте уважні: як не потрапити в тенета спецслужби країни-агресора в кіберпросторі
Соціальні мережі і електронні сервіси – місця, де користувачі зі споживача інформації можуть стати об’єктом як звичайних шахраїв, так і ворожих спецслужб.
Встановити рівень небезпеки та потенційних загроз спілкування з незнайомими особами дуже складно, особливо для людини без відповідної фахової підготовки, тим більше, для неповнолітніх.
Саме на це розраховані заходи з поширення антиукраїнської пропаганди, розбрату, недовіри в суспільстві, залучення до співпраці на шкоду нашій державі та інші дії, які сьогодні ворожі спецслужби генерують в кіберпросторі.
З найбільш «популярних» напрямів діяльності ворога в інтернеті щодо молоді – залучення неповнолітніх до «зливу» корисної для ворога інформації, фейкових мінувань, поширення у загальних чатах антиукраїнських наративів.
Серед засобів, які використовують рашисти, – злами або створення фейкових акаунтів.
Саме така історія трапилась зі студенткою сумського коледжу: начебто від її імені була створена фейкова сторінка, з якої активно поширювався антиукраїнський контент.
У ході перевірки цієї інформації кіберфахівці СБУ встановили, що невідомий мешканець рф, з яким вона сперечалась через його рашистські наративи у загальному чаті, викрав зі сторінки дівчини її особисті дані та створив фейковий акаунт, з якого активно розповсюджував російську символіку та підтримував дії окупантів на території України.
Також співробітники Служби встановили, що «невідомий мешканець з рф» причетний до низки інших деструктивних дій, що вказує на зв’язок з ворожими спецслужбами, та застосували відповідні заходи.
Отже, щоб не потрапити в тенета спецслужби країни-агресора в кіберпросторі, потрібно дотримуватись заходів інформаційної безпеки, а саме:
- Встановіть надійний пароль для входу в обліковий запис. Рівень захищеності акаунта та інформації в ньому залежить від складності пароля.
- Використовуйте при створенні акаунтів надійні поштові сервіси, наприклад, «Google», «Yahoo» або українські email. Не користуйтеся російськими сервісами, доступ до яких заборонено в Україні: через персональні електронні скриньки на цих ресурсах зловмисникам досить легко отримати доступ до ваших сторінок у соцмережах.
- Використовуйте функцію подвійної авторизації, особливо якщо заходите у профіль з незнайомого пристрою.
- Налаштуйте у профілі сповіщення про несанкціонований вхід на ваші сторінки.
- Не авторизуйте особисті профілі на незнайомих і незахищених пристроях: вони можуть запам’ятати вказаний при вході логін і пароль, або на них може бути встановлено шкідливе програмне забезпечення чи шпигунські програми.
- Не відкривайте вкладені файли у повідомленнях від сумнівних адресатів.
Якщо у вас є інформація про незаконні дії, пов’язані з фактами використання інтернет ресурсів, зокрема, ваших даних, на шкоду безпеці нашої державі, або залучення до інших протиправних дій, одразу звертайтесь до СБУ: гаряча лінія 0891-200-533, електронна пошта usbu_sum@ssu.gov.ua , чат-бот https://t.me/SBU_SUMY_bot.