НАТО має “подвоїти свої зусилля”, щоб забезпечити безпеку мільярда людей у країнах Альянсу на тлі зростання загроз.
Про це сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступаючи на засіданні військового комітету НАТО.
Він зазначив, що після анексії Криму і вторгнення РФ на Донбас у 2014 році, Альянс посилив готовність своїх сил і розгорнули боєздатні війська на східних кордонах, вперше в історії НАТО. Тоді ж європейські союзники та Канада збільшили оборонні витрати додатково на 350 млрд доларів.
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну у лютому 2022 року, країни активували всі оборонні плани, передали під командування НАТО 40 тисяч військових, за суттєвої підтримки повітряних та військово-морських сил.
“Ми зміцнили нашу оборону від Балтики до Чорного моря. Такі дії зменшили ризик хибних розрахунків та стримали ескалацію (війни, – ред.) за межі України”, — наголосив Столтенберг.
Він зазначив, що ці дії зменшують ризик прорахунків і ескалації за межами України, чітко даючи зрозуміти, що “ми будемо захищати кожен дюйм території НАТО”.
“Готуючись до більш небезпечного майбутнього, ми повинні подвоїти наші зусилля, щоб забезпечити безпеку наших мільярдів громадян і підтримувати заснований на правилах міжнародний порядок. Війна високої інтенсивності знову в Європі, глобальна конкуренція зростає, авторитарні режими кидають виклик нашим цінностям, інтересам і безпеці”, — сказав генсек НАТО.
Також, за словами Столтенберга, множаться інші загрози – від тероризму до кібератак, від розповсюдження ядерної зброї до зміни клімату.
“Тож нам потрібно активізуватися для цієї нової ери стратегічної конкуренції, і НАТО справляється з цим викликом. Ми забезпечимо, щоб наш Альянс залишався готовим захищати кожен дюйм території Альянсу та боротися з численними загрозами в різних сферах”, — сказав він.
За словами Генсека НАТО, пакет пропозицій Верховного Головнокомандувача Союзною Європою (SACEUR) включає посилені й оновлені регіональні плани, в яких детально описано, як Альянс буде стримувати та захищати союзників від будь-якої агресії.
“Вони пропонують набагато точніші вимоги щодо того, що необхідно для трансформації наших військ, щоб члени НАТО точно знали, які сили та засоби потрібні, зокрема де, що та як розгортати. Ми більше тренуватимемося, розмістимо більше сил у підвищеній готовності за допомогою нашої нової моделі сил та зміцнимо нашу структуру командування та контролю”, — сказав Столтенберг.
Генсек очікує, що члени Альянсу підтримають ці регіональні плани на Вільнюському саміті в липні. Він також очікує, що країни НАТО погодять новий рівень витрат на оборону, коли 2% від ВВП на оборону вважатимуться не “стелею”, але мінімальним показником фінансування сектору оборони та безпеки.
“Я також очікую, що лідери схвалять новий План дій НАТО щодо оборонного виробництва, щоб гарантувати, що НАТО й надалі матиме необхідні нам можливості. Нам потрібні ці інвестиції та виробничі потужності зараз і на довгострокову перспективу”, — сказав Столтенберг.
Військовий комітет — це найвищий військовий орган НАТО. У засіданні беруть участь начальники Генеральних штабів країн Альянсу і їхній запрошений колега зі Швеції. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг взяв участь у першій сесії засідання, де обговорив ключові пріоритети і виклики Альянсу напередодні Вільнюського саміту.